Културно друштво Михајло Пупин и Српско друштво Задужбина су 27. јуна, уочи Видовдана, у сарадњи са Удружењем гуслара Словеније, Српским културним друштвом Ново место и Српским културно просветним друштвом Свети Сава - Крањ, организовали гусларско вече.
Уз традиционално певање уз гусле, подсетили смо се нашег косовског завета и предања. У Парохијском дому у Љубљани, осетила се верност отаџбини и родољубиви дух. Срби у Словенији поново су показали своју спремност, вољу и непоколебљивост у очувању своје историје и традиције. Гуслама и песмом пркосили смо забораву и још једном у низу показали велико поштовање према свему ономе што су нам наши преци оставили у аманет.
Расположење у сали је било веома дирљиво и емотивно. Песма се орила, гусле су гуслале, све у славу и част нашег Његоша и палих јунака српских, из Првог светског рата и са Кошара. Хвала им што нас опомињу какви морамо и данас бити, имали су се зашта и родити. Рецитовао се и наш академик и велики Србин Матија Бећковић, опевало се наше Косово, наша "рана над ранама", а гости су имали јединствену прилику да се увере у чињеницу да су гусле и више него заслужиле да се нађу на Унесковој листи нематеријалне баштине човечанства.
Код Шаранове јаме на Велебиту, 15. јуна је служен парастос јадовничким жртвама и десету годину за редом обиљежен Дан сјећања на Јадовно и 78 година од страдања више од 38.000 Срба у комплексу усташких логора смрти Госпић – Јадовно – Паг у Покољу Независне Државе Хрватске /НДХ/.
Парастосу и освештању обновљене спомен плоче убијеним Србима из Сремских Карловаца којег је служио свештеник Епархије горњокарловачке, парох Смиљански Драган Михајловић, присуствовали су потомци жртава и бројни ходочасници.
Предсједник Удружења „Јадовно 1941.“ из Бањалуке Душан Басташић након парастоса поручио је да је потребно више радити на развоју културе сјећања и изградњи свијести српског народа о ономе шта се десило на Јадовну.
Хрватски књижевник Луко Паљетак, познати песник, писац књига за децу и преводилац, добио је Шантићеву награду за 2018. годину. Осврнућемо се с тим у вези на једну ствар моралне природе, превару приликом Паљетковог превођења Прешерна са словеначког на хрватски и то у врло осетљивој теми - дубровачког говора односно српског језика.
Велики словеначки песник Франце Прешерн је 1847. у својој збирци „Песме“ („Pеsmi“) објавио и епиграме (он их назива „Забављиви написи“) посвећене Људевиту Гају, издавачу загребачке „Данице“ и његовим „Даничарима“ („Daničarjem“).
Десету годину за редом, 78 година од страдања, са благословом Епископа горњокарловачког Г. Г. Герасима обележићемо „Дан сећања на Јадовно 1941 – 2019.“
У суботу 15. јуна, окупићемо се око 11 часова код Шаранове јаме на Велебиту где ће у 12 часова бити служен парастос. Након тога, упутићемо се узбрдо, мученичком стазом јадовничком, око 7,5 км до места некадашњег сабирног логора Јадовно у Чачића долцу где смо подигли Часни крст 2012. године. Недалеко од места логора, налази се девастирани споменик подигнут на бетонском плочом покривеној јами у којој и данас леже мошти жртава. Ту смо прошле године подигли Часни крст. На повратку, упутићемо се у Смиљан до цркве Св. Петра и Павла у кругу меморијалног центра Никола Тесла. Уз саму цркву налази се масовна гробница са телесним остацима преко 550 Срба из Смиљана и околине побијених током Другог св. рата уз коју смо прошле године подигли Часни крст. Настављамо пут према Манастиру у селу Медак, посвећеног Усјековању главе Светог Јована Крститеља где ће бити приређен ручак.
Циклус предавања са темом „Срби и други народи у 20. и 21. вијеку - лекције из прошлости и савјети за будућност“, завршен је у четвртак, 30. новембра, дебатом о будућности региона Западног Балкана.
Гости ове посљедње, пете дебате, били су адвокат и писац из Љубљане Дино Баук, новинарке РТВ Словенија Марта Разборшек и Саша Бањанац Лубеј, те православни свештеник из Љубљане Раде Деспотовић, док је модератор био адвокат Марко Сладојевић.
У парохијском дому у Љубљани је, у четвртак, 23. новембра, одржана четврта дебата у оквиру циклуса са заједничком темом: „Срби и други народи у 20. и 21. вијеку - лекције из прошлости и савјети за будућност“. Тема дебате била је „Кривично гоњење за ратне злочине“, о чему су говорили адвокати из Љубљане др Доминика Шварц Пипан и Марко Сладојевић, док је дебату водила докторанд права Сузана Пецин.
Трећа дебата у оквиру циклуса са заједничком темом: „Срби и други народи у 20. и 21. вијеку - лекције из прошлости и савјети за будућност“, одржана је у парохијском дому у Љубљани у четвртак, 16. новембра. Тема трећег дијела серијала била је: Рат у Словенији, Хрватској, БиХ и на Косову.
Гости дебате били су генерал-мајор Миломир Савчић, предсједник Борачке организације Републике Српске и ратни командант 65. заштитног моторизованог пука Војске Републике Српске, пензионисани генерал Југословенске народне армије Милан Аксентијевић, познати адвокат из Београда Горан Петронијевић и судија током рата у бившој Југославији и на Косову и Метохији, те новинар из Љубљане Петар Дамјанић, некадашњи шеф Службе за информисање предсједника Републике Српске Крајине. Модератор предавања био је адвокат из Љубљане Марко Сладојевић.
Циклус предавања са заједничком темом „Срби и други народи у 20. и 21. вијеку - лекције из прошлости и савјети за будућност“, која се одржавају у парохијском дому у Љубљани, настављен је у четвртак, 9. новембра, гостовањем дугогодишњег југословенског и српског дипломате Владислава Јовановића, те историчара: др Александра Раковића из Београда и др Божа Репеа из Љубљане.